»╙úW CZERWONOUCHY (Chrysemys scripta)

Inna nazwa: ┐≤│w ozdobny, ┐≤│w czerwonolicy
WystΩpuje w ╢rodkowych i czΩ╢ciowo wschodnich stanach USA a tak┐e w pn. i wsch. czΩ╢ci Meksyku.
á úatwy w hodowli, bardzo popularny w╢r≤d akwaryst≤w gatunek ┐≤│wia ziemnowodnego. Dzielony na kilkana╢cie podgatunk≤w, w hodowlach amatorskich spotykany najczΩ╢ciej w dw≤ch podstawowych odmianach: Chrysemys scripta elegans (┐≤│w czerwonouchy) ma na g│owie szeroki, pomara±czowoczerwony pas ci▒gn▒cy siΩ od oka do szyi, a Chrysemys scripta troosti (┐≤│w ┐≤│touchy) taki sam pas, lecz koloru ┐≤│tego.
á D│ugo╢µ karapaksu wynosi do 30 cm. Op│ywowy, sp│aszczony pancerz ma u m│odych osobnik≤w barwΩ zielon▒, a poszczeg≤lne p│ytki podkre╢lone s▒ ja╢niejsz▒, ┐≤│tozielon▒ obw≤dk▒. Z wiekiem koloryt karapaksu zmienia siΩ przechodz▒c w bardziej oliwkowy, a ╢rodkowe fragmenty tarczek ciemniej▒. Nogi i szyja ┐≤│wia pokryte s▒ ┐≤│tobia│ymi paskami, wystΩpuj▒cymi na przemian z ciemnymi. Plastron ma na og≤│ kolor jasno┐≤│ty lub niemal bia│y, z wyra╝nym ciemniejszym wzorem. Rozr≤┐nienie poszczeg≤lnych, licznych odmian mo┐liwe jest tylko u m│odych okaz≤w, bowiem z czasem charakterystyczne, kontrastowe rysunki ulegaj▒ zatarciu.
á »≤│w ozdobny ┐yje w wodach stoj▒cych, czasem wolno p│yn▒cych rzekach. Zasiedla nawet bardzo ma│e zbiorniki wodne. Znakomicie p│ywa i nurkuje, lubi jednak wypoczywaµ na l▒dzie i wygrzewaµ siΩ na s│o±cu. Jest aktywny w ci▒gu dnia.
áSamica sk│ada od 4 do 20 jaj, a ich inkubacja trwa oko│o 100 dni przy temp. 26░C-30C. W niewoli rozmna┐a siΩ bardzo rzadko. M│ode ┐≤│wie, dostΩpne na rynku zoologicznym, pochodz▒ zazwyczaj z farm hodowlanych zak│adanych w klimacie zbli┐onym do naturalnego. S▒ to strefy o gor▒cym lecie i │agodnej, kr≤tkotrwa│ej zimie.
á W akwarium utrzymujemy temp. powietrza na poziomie 28░C (w nocy nie poni┐ej 20░C), a wody oko│o 26░C.
á Jest to gatunek drapie┐ny, zw│aszcza w m│odo╢ci. Ma│e ┐≤│wiki karmimy planktonem, larwami owad≤w z domieszk▒ pokarm≤w zielonych. »≤│wiom doros│ym podajemy karmΩ pochodzenia zwierzΩcego i ro╢linnego w r≤wnych proporcjach.

»╙úW BúOTNY (Emys orbicularis)

Jest przedstawicielem bardzo licznej rodziny Emydidae, obejmuj▒cej oko│o 80 gatunk≤w (z podgatunkami prawie 140) i zasiedlaj▒cej prawie wszystkie kontynenty, poza Australi▒ i po│udniem Afryki. S▒ to z regu│y zwierzΩta dw≤ch ╢rodowisk, dobrze czuj▒ce siΩ zar≤wno na wodzie jak i na l▒dzie. WiΩkszo╢µ preferuje pokarm zwierzΩcy z niewielkim dodatkiem ro╢lin, tylko niekt≤re s▒ ca│kowitymi jaroszami. »≤│w b│otny, jedyny ┐≤│w ┐yj▒cy w Polsce, wystΩpuje w ╢rodkowej i po│udniowej Europie, pn-zach. Afryce i zach. Azji.
á Pancerz ┐≤│wia b│otnego jest dobrze rozwiniΩty i ca│kowicie skostnia│y. P│ytki plastronu maj▒ chrzΩstne po│▒czenia, co daje pewien stopie± elastyczno╢ci. Karapaks jest s│abo wygrzbiecony, o kszta│cie przystosowanym do ziemnowodnego trybu ┐ycia. Ko±czyny przednie s▒ wios│owato sp│aszczone, ogon jest cienki i do╢µ d│ugi. D│ugo╢µ karapaksu osi▒ga 25 cm. Osobniki ┐yj▒ce w cieplejszych strefach klimatycznych sporadycznie dorastaj▒ do 30 cm. Ubarwienie od jednolicie br▒zowego przechodzi do czarnego, z ┐≤│tymi lub bia│ymi cΩtkami. Tak┐e g│owΩ i odn≤┐a pokrywaj▒ bia│e kropki. Plastron jest z regu│y ja╢niejszy, u okaz≤w z basenu Morza ªr≤dziemnego mo┐e mieµ ┐≤│tawe zabarwienie, podobnie fragmenty sk≤ry nie pokrytej │uskami.
á»yje w czystych wodach o gΩsto zaro╢niΩtych brzegach, jak stawy, mokrad│a, le╢ne jeziorka, spotykamy go niekiedy w rzekach o leniwym nurcie. Znakomity p│ywak, zaniepokojony natychmiast nurkuje, a jest w stanie wytrzymaµ pod wod▒ ponad p≤│ godziny. Na l▒d wychodzi by wygrzewaµ siΩ na s│o±cu i w porze sk│adania jaj. Dobrze siΩ adaptuje tak┐e do ch│odniejszego klimatu, jest aktywny i w temperaturze 10░C. W klimacie umiarkowanym zimuje zagrzebany w mulistym dnie jeziora od pocz▒tku listopada do marca. W cieplejszym odpowiednio kr≤cej lub wcale.
á Samica sk│ada w ko±cu czerwca 6-20 jaj o d│ugo╢ci oko│o 3 cm. Czas inkubacji mo┐e przekroczyµ trzy miesi▒ce. Dojrza│o╢µ p│ciow▒ ┐≤│w b│otny osi▒ga w wieku 8-10 lat (┐≤│wie ┐yj▒ce w Polsce oko│o 20). D│ugo╢µ ┐ycia prawdopodobnie przekracza 100 lat. W Polsce jest pod ╢cis│▒ ochron▒, hodujemy tylko okazy importowane.
áUmieszczamy je w akwariach o temp. powietrza 22░C-28░C û wody za╢ oko│o 23░C-25░C. »≤│w b│otny jest znakomitym obiektem do hodowli w terrariach ogrodowych w ci▒gu ca│ego pogodnego lata. »ywimy go podobnie jak inne ┐≤│wie miΩso┐erne, chΩtnie zjada kijanki i ┐aby.

»╙úW KASPIJSKI (Mauremys caspica)

Podzielony na trzy podgatunki zamieszkuje: SyriΩ, AzjΩ Mniejsz▒, Cyklady, Wyspy Jo±skie, Cypr i Ba│kany, P≤│nocno-Zachodni▒ AfrykΩ i P≤│wysep Iberyjski oraz pn. wybrze┐a Morza Kaspijskiego.
á Pancerz ┐≤│wia kaspijskiego jest silnie sp│aszczony, o wyd│u┐onym i smuk│ym kszta│cie.
á Odmiana Mauremys caspica rivulata - charakteryzuje siΩ karapaksem o barwie oliwkowej lub ciemnozielonej, przechodz▒cej niekiedy w ciemny br▒z. Kszta│t p│ytek pancerza podkre╢la dodatkowo szary lub bia│awy rysunek. Na g│owie i nogach wystΩpuj▒ pod│u┐ne ┐≤│tawe lub bia│e pasy. D│ugo╢µ karapaksu wynosi do 20 cm.
áM│ode ┐≤│wiki nale┐▒ce do podgatunku Mauremys caspica leprosa posiadaj▒ ┐≤│tawoczerwone plamki po╢rodku p│ytek i jasny, ┐≤│tobr▒zowy plastron. U starszych osobnik≤w kolory te zanikaj▒, a pancerz jednolicie ciemnieje. Karapaks osi▒ga 25 cm d│ugo╢ci.
á Mauremys caspica caspica jest nieco ja╢niejszy, z czarnymi plamkami na p│ytkach brze┐nych. WiΩkszo╢µ czasu ┐≤│w spΩdza p│ywaj▒c w wodzie. Wychodzi jednak czasem na l▒d, gdzie porusza siΩ szybko i sprawnie, niekiedy znacznie oddalaj▒c siΩ od zamieszkiwanego akwenu. Potrafi dobrze siΩ wspinaµ i spotykany by│ nawet w terenie skalistym. »yje w du┐ych zbiornikach wodnych, stawach, jeziorach, rzekach o wolnym biegu. Niezbyt wybredny w doborze ╢rodowiska, zasiedla nawet tereny bagniste i wody s│onawe.
á W okresie suszy zapada w sen letni. »≤│wie ze stref klimatycznych, w kt≤rych konieczny jest sen zimowy, odbywaj▒ go zagrzebane w mule na dnie zbiornika wodnego.
á »≤│wie kaspijskie hodujemy w podobnych akwaterrariach jak ┐≤│wiki malowane. W zale┐no╢ci od podgatunku temperaturΩ powietrza utrzymujemy w granicach 26░C-28░C, wody oko│o 25░C. Dla M.C. leprosa temperatura powietrza siΩga 30░C, a wody 27░C. W nocy temperatura powietrza nie mo┐e spadaµ poni┐ej 22░C. W upalne dni lata mo┐na go wynosiµ na dw≤r, gdzie skorzysta z k▒pieli s│onecznych. Okazyjnie mo┐e przebywaµ w terrarium ogrodowym. Jest to gatunek drapie┐ny, a wiΩc podajemy mu karmΩ pochodzenia zwierzΩcego z niewielkim dodatkiem po┐ywienia ro╢linnego.
á Uwaga: ┐≤│w kaspijski jest gatunkiem o silnie rozwiniΩtym instynkcie terytorialnym. Broni zamieszkiwanego obszaru i mo┐e byµ agresywny w stosunku do innych ┐≤│wi

»╙úW MALOWANY (Chrysemys picta)

úatwy w hodowli. Niezbyt du┐y, osi▒ga 18 cm d│ugo╢ci karapaksu. Jedynie podgatunek Chrysemys picta belli dorasta do 25 cm. Ubarwienie pancerza przewa┐nie zielonkawe, mo┐e byµ ciemnooliwkowe do prawie czarnego. W zale┐no╢ci od podgatunku (istniej▒ 4) zdobi▒ go nieco inne ┐≤│topomara±czowe paski i wzorki na g│owie i bokach plastronu.
á »≤│w malowany wystΩpuje w Am. Pn., od pd. Kanady do Meksyku. Zamieszkuje gΩsto zaro╢niΩte, stoj▒ce lub wolno p│yn▒ce wody. Na l▒d wychodzi by wygrzewaµ siΩ na s│o±cu i w porze sk│adania jaj, co przypada na koniec czerwca. Jaja, w ilo╢ci 6-20, zakopywane s▒ na brzegu jeziora czy rzeki, a samica plastronem starannie uklepuje ziemiΩ. Czas inkubacji mo┐e wynosiµ do 90 dni. »≤│wie pochodz▒ce z p≤│nocy, zapadaj▒ w sen zimowy w okresie od pa╝dziernika do kwietnia.
á Ze wzglΩdu na znaczn▒ rozpiΩto╢µ geograficzn▒ wystΩpowania tego gatunku warunki hodowli r≤wnie┐ bΩd▒ zr≤┐nicowane. Optymalna temperatura powietrza wahaµ siΩ bΩdzie w granicach 22░C-30░C, a wody 20░C-28░C. Poniewa┐ na og≤│ nie wiemy dok│adnie z jakiego regionu pochodzi nasz ┐≤│w, musimy drog▒ wnikliwej obserwacji ustaliµ w│a╢ciwe dla niego warunki klimatyczne w wiwarium. Gatunek ten wykazuje normaln▒ aktywno╢µ w wyj▒tkowo szerokim zakresie temperatur od 8░C do 27░C.
áDo hodowli ┐≤│wia malowanego zalecane jest akwaterrarium z czΩ╢ci▒ l▒dow▒ obsadzon▒ ro╢linami b│otnymi. ¼r≤d│o ciep│a umieszczamy nad p│askim kamieniem na brzegu lub nad wychodz▒cym z wody korzeniem.
á »ywienie podobnie jak innych ┐≤│wi miΩso┐ernych z dodatkiem du┐ych ilo╢ci, nawet do 50%, pokarmu ro╢linnego.

»╙úWIAK CHI╤SKI (Trionyx sinensis)

Jeden z mniejszych rozmiarami przedstawicieli rodziny Trionychidae, osi▒ga 25 cm d│ugo╢ci. Zamieszkuje wschodni▒ czΩ╢µ Azji od Indochin po rzekΩ Amur. »≤│w ten s│ynie z wytrzyma│o╢ci i siΩga na p≤│noc dalej ni┐ inne gatunki. Tak jak inne ┐≤│wiaki, ma mocno zredukowany pancerz kostny i typowa miΩkk▒ pokrywΩ sk≤rn▒. Ubarwienie przewa┐nie zielonkawe z niewielkimi ciemniejszymi cΩtkami.
á Gatunek │atwy w hodowli. Aktywny w dzie±, w efekcie do╢µ czΩsto spotykany w domowych akwariach
á »yje w wolno p│yn▒cych wodach o mulistym dnie. Niemal ca│e ┐ycie spΩdza w wodzie, na l▒d wychodzi jedynie w celu z│o┐enia jaj. Przez wiΩkszo╢µ czasu pozostaje na dnie zajmowanego zbiornika, na powierzchniΩ wody wystawiaj▒c tylko ryjkowaty nos.
á Akwarium urz▒dzamy podobnie jak dla ┐≤│wiaka kolcowatego. Gruba warstwa miΩkkiego piasku na dnie basenu pozwoli ┐≤│wiakowi ukryµ siΩ w nim, je╢li zwierzΩ uzna dan▒ sytuacjΩ za niebezpieczn▒. Wymaga bardzo czystej wody i nale┐y o tym pamiΩtaµ, decyduj▒c siΩ na hodowlΩ tego w│a╢nie ┐≤│wia.
á Drapie┐ny i agresywny, mo┐e byµ niebezpieczny dla innych okaz≤w. Nawet │▒czenie ┐≤│wiak≤w w pary w okresie god≤w powinno siΩ odbywaµ pod kontrol▒. Zdarza siΩ, ┐e atakuje te┐ ludzi, k▒saj▒c dotkliwie. Przy przenoszeniu chwytamy go za tyln▒ czΩ╢µ pancerza nad ogonem.
á Ze wzglΩdu na znaczn▒ rozpiΩto╢µ miΩdzy strefami klimatycznymi, w kt≤rych ┐yje, warunki w akwarium te┐ bΩd▒ r≤┐ne. TemperaturΩ powietrza i wody utrzymujemy w granicach 25░C-30░C, w zale┐no╢ci od obszaru, z kt≤rego ┐≤│w pochodzi. W nocy nie mniej ni┐ 24░C dla okaz≤w ze stref cieplejszych i nie mniej ni┐ 20░C dla ┐≤│wi z p≤│nocy. Przyzwyczajamy go ostro┐nie do nowego ╢rodowiska, obserwuj▒c uwa┐nie przy jakiej temperaturze otoczenia czuje siΩ najlepiej.
á Pokarm niemal w ca│o╢ci pochodzenia zwierzΩcego jest pobierany bezpo╢rednio z wody lub dna akwarium.

»╙úWIAK KOLCOWATY (Trionyx spiniferus)

WystΩpuje w Ameryce P≤│nocnej - od Po│udniowej Kanady do P≤│nocnego Meksyku. Do╢µ du┐y karapaks dochodz▒cy do 45 cm d│ugo╢ci o owalnym, silnie sp│aszczonym kszta│cie, ╢wietnie przystosowanym do ╢rodowiska wodnego. Skorupa, pozbawiona ca│kowicie tarczek rogowych, pokryta jest miΩkk▒, grub▒ sk≤r▒ o charakterystycznej, brodawkowatej fakturze i barwie br▒zowej lub br▒zowozielonkawej, nakrapianej jasnymi i ciemnymi plamkami. Typowe s▒ ja╢niejsze obrze┐a karapaksu, oddzielone w▒skimi, ciemnymi liniami. Na przedniej czΩ╢ci pancerza, tu┐ za g│ow▒, wystΩpuj▒ ma│e, kolcowate wyrostki (st▒d nazwa). Takie same twory sk≤rne wystΩpuj▒ na karapaksie ┐≤│wiaka T. ferox, ┐yj▒cego tylko na Florydzie. Osi▒ga wielko╢µ zbli┐on▒ do T. spiniferus, jest do niego bardzo podobny, jedynie jednolicie ciemniej ubarwiony.
á G│owa ┐≤│wiaka kolcowatego jest niewielka, o wysoko umieszczonych oczach, zako±czona spiczastym ryjkiem z miΩsistymi wargami okrywaj▒cymi rogowe listwy szczΩk. Palce ko±czyn zro╢niΩte s▒ b│on▒ p│awn▒. Podobnie jak inne ┐≤│wiaki, T. spiniferus posiada tylko 3 pazury na przednich nogach. Jest to gatunek typowo wodny. Zamieszkuje rzeki, tak┐e ich uj╢cia, dobrze siΩ czuje zar≤wno w wodzie s│odkiej jak i s│onawej. DziΩki czΩ╢ciowemu oddychaniu tlenem rozpuszczonym w wodzie poprzez przystosowane b│ony ╢luzowe, ┐≤│wiaki mog▒ wytrzymaµ bez powietrza nawet kilkana╢cie godzin le┐▒c nieruchomo na dnie rzeki.
á Aktywne o zmierzchu i w nocy s▒ typowymi drapie┐nikami, poluj▒cymi na mniejsze od siebie zwierzΩta, jedz▒ te┐ skorupiaki i owady. Rzadko wychodz▒ na l▒d, g│≤wnie po to by z│o┐yµ jaja. Jednak, podobnie jak inne ┐≤│wie, lubi▒ czasami wygrzewaµ siΩ na s│o±cu na piaszczystych pla┐ach.
á Hodujemy je w akwaterrariach z niewielk▒ piaszczyst▒ czΩ╢ci▒ l▒dow▒. Dno zbiornika wysypujemy do╢µ grubo drobnym piaskiem. Mo┐na te┐ u│o┐yµ p│aski kamienie i korzenie. Stosujemy zwyk│▒ obsadΩ ro╢lin wodnych. TemperaturΩ wody utrzymujemy na poziomie 24░C - 30░C. WodΩ w zbiorniku czΩsto wymieniamy lub stosujemy intensywn▒ filtracjΩ. »≤│wiaki karmimy niemal wy│▒cznie po┐ywieniem pochodzenia zwierzΩcego.
á Uwaga: s▒ to zwierzΩta wyj▒tkowo agresywne. Nie zaleca siΩ hodowli dw≤ch doros│ych okaz≤w w jednym akwarium.








Informacja pochodzi ze strony www.zolwie.of.pl